Criar um Site Grtis Fantstico
Barry streaming regarder en ligne avec sous-titres anglais

LEGENDARNY BARRY


Bez w±tpienia byі i pozostaje najsіynniejszym bernardynem w historii tej rasy.

W ostatnich latach nieco popularno¶ci odebraі mu filmowy Beethoven. Tym nie mniej nie ma chyba osoby interesuj±cej siк bernardynami, której legenda Barry’ego byіaby obca.

Barry їyі w latach 1800 –1814 w hospicjum klasztornym na Przeікczy ¶w. Bernarda. Na jego pami±tkк do dzi¶ jeden z psów w Hospicjum nosi imiк Barry. Ale juї їaden z jego nastкpców nie zyskaі takiej sіawy i uznania.

Co mówi legenda?

O Barrym juї za jego їycia kr±їyіy legendy.

Wedіug jednej z najbardziej znanych opowie¶ci o Barrym, jego najsіawniejszym czynem byіo uratowanie maіego chіopczyka. Najpopularniejsza wersja wydarzeс mówi, iї Maria Vincenti, mimo їe ostrzegano j± o niebezpieczeсstwie zsuniкcia siк lawiny, wyruszyіa przez góry ze swym maіym synkiem w drogк do domu, wybieraj±c trasк przez niebezpieczn± przeікcz. W czasie przeprawy zostaіa wraz z dzieckiem porwana przez brzeg lawiny i wypchniкta w zaіom skalny. Barry, penetruj±c okolice, wyczuі ich obecno¶ж i pospieszyі im na ratunek. Gdy pies zbliїyі siк, matka posadziіa otulonego w koc synka na jego grzbiecie i przywi±zaіa go do psa swym dіugim szalem. Barry szczк¶liwie doniósі chіopczyka do schroniska i w ten sposób uratowaі mu їycie. Matka niestety zginкіa.

Legenda ta zostaіa jakby zapisana w kamieniu, gdyї historiк tк wykorzystaі rzeјbiarz tworz±c pomnik Barry’ego. Tak wіa¶nie ukazuje Barry’ego pomnik, który wystawiono mu na pami±tkк: z chіopczykiem siedz±cym na grzbiecie psa i trzymaj±cym siк jego obroїy. Bezpo¶rednim wzorem do tego pos±їka byіa prawdopodobnie pocztówka ilustruj±ca tк legendк.

W najwiкkszym skrócie historiк tego wyj±tkowego bernardyna podsumowuje napis na jego nagrobku, który pozwolк sobie przytoczyж w oryginale:

„Il sauva la vie à 40 personnes. Il fut tué par le 4ème”.

(Uratowaі czterdzie¶ci osób, zostaі zabity przez czterdziest± pierwsz±).

Zdanie to upamiкtnia inne, legendarne tragiczne wydarzenie, które rzekomo staіo siк przyczyn± ¶mierci psa.

Dlaczego jednak napis po francusku, skoro Barry їyі w Szwajcarii, na przeікczy granicz±cej z Wіochami? Zaraz do tego dojdziemy.

Co mówi± fakty?

Barry їyі i sіuїyі na Przeікczy w latach 1800-1814. Byі on nadzwyczaj inteligentnym psem, miaі wyborny zmysі orientacji, doskonaіy wкch, byі bardzo wytrzymaіy na mróz. Wykazywaі inne niespotykane wіa¶ciwo¶ci np. potrafiі ostrzec їe nadchodzi burza ¶nieїna na 20-40 minut przed uchwytnymi dla czіowieka jej oznakami. Umiaі teї przeczuж zej¶cie lawiny. Zakonnicy zauwaїyli, їe Barry czasem zrywaі siк z miejsca, w którym odpoczywaі i bez widocznego powodu uciekaі. Po kilku minutach miejsce to zasypywaіy zwaіy ¶niegu i lodu.
Zdanie z nagrobka nawi±zuje do opowie¶ci, wedіug której podczas ostatniego w їyciu obchodu znalazі w zaspie samotnego mкїczyznк i chciaі siк do niego zbliїyж. Czіowiek zl±kі siк psa i uderzyі go ostrym їelazem. Krwawi±cego i osіabionego Barry’ego odnaleјli zakonnicy, zanie¶li do schroniska, a nastкpnie w celu leczenia przewieјli do Berna. Tam jednak Barry na skutek odniesionej rany zmarі.

W rzeczywisto¶ci, gdy Barry zestarzaі siк i nie byі juї w stanie dalej sіuїyж jako pies ratowniczy, w 1812 roku schorowanego psa jeden z zakonników odwiózі do Berna. Tam zasіuїony psi ratownik doїyі spokojnie dnia swej naturalnej ¶mierci, w roku 1814.

Pierwsze wersje legendy o uratowanym dziecku pojawiіy siк dopiero w 1840 roku. Opisaі j± zakonnik, Piotr Scheitlin, który rzeczywi¶cie widziaі i znaі Barry’ego. Jednakїe jego opowie¶ж zostaіa podwaїona, tak jak i kilka innych wcze¶niej. Staіa siк natomiast natchnieniem dla innego pisarza, Fryderyka von Tschudi, który wykorzystaі j± w „¦wiecie zwierzкcym Alp”.

Obie legendy, zarówno o tragicznej ¶mierci Barry’ego jak i o uratowanym chіopczyku, podwaїyі szwajcarski kynolog, Albert Heim. Podobnie zakwestionowano samodzielne uratowanie 40 ofiar przez Barry’ego. Jego udziaі w ratowaniu turystów nie ulega jednak w±tpliwo¶ci i pozostaje niezapomniany. Poniewaї psy na poszukiwania w góry wysyіano w grupach, bardziej prawdopodobne jest, їe Barry uczestniczyі w 40 wyprawach ratunkowych wraz z innymi psami i wraz ze swymi pobratymcami szczк¶liwie sprowadziі do hospicjum kilkadziesi±t osób.

Jego ciaіo zostaіo spreparowane i wypchany Barry trafiі do Muzeum Historii Naturalnej w Bernie.

W 1923 roku nowoczesn± technik± dermoplastyczn± wykonano gipsowy odlew psa, który do dzi¶ znajduje siк w hallu gіównym Muzeum Historii Naturalnej w Bernie, stanowi±c jedn± z najwiкkszych atrakcji tego muzeum.

I tu dochodzimy do odpowiedzi na pytanie dlaczego na nagrobku Barry'ego figuruje napis nie po wіosku, nie po niemiecku, ale po francusku? Otóї Ciaіo Barry’ego przewieziono do Francji (z któr± nigdy nie miaі nic wspólnego) - na najsіynniejszy psi cmentarz dla zwierz±t, na tzw. Wyspie Robinsona, pomiкdzy Asnières i Clichy, niedaleko Paryїa. Doczesne szcz±tki Barry’ego spoczywaj± tam do dzi¶.